או הכל או כלום

שלח תגובה
חייל של הרבי
Has thanked: 193 times
%1$s נתן לייק: 67 times

או הכל או כלום

שליחה על ידי חייל של הרבי »

ב"ה

ברצוני לפתוח נושא מעט רגיש - לדיון מתורבת לשם שמים.

חסידות חב"ד מאופיינת בהידור ובהקפדה במצוות עד הקצה האחרון.
יש לנו שילוב נדיר של הקפדות חזקות, יחד עם אופי נוח וידידותי. ממש אלוקות שלמעלה מהעולם, אבל בתוך העולם. והדברים נפלאים.

אבל סוף כל סוף,
ההקפדות הן הקפדות.

ויש משהו מאוד ייחודי בחסידות הקדושה שלנו - שלא מכירים מציאות של 'עיקר הדין', 'דיעבד'. לא מכירים קולא בהלכה.
ולעתים בחורים ואברכים לא מוצאים את עצמם.

בחור שאין לו כח לקום ל'מים אחרונים', ואין לו כח לומר 'על נהרות' או 'שיר המעלות', פשוט לא מברך ברכהמ"ז. האפשרות להתחיל ברכהמ"ז מ'ברוך אתה', ללא מים אחרונים - לא קיימת אצלנו.

בחור שאין לו כח להתפלל תפלה ארוכה, לא מתפלל. האפשרות לדלג קטעים ולומר את הדברים הכי חשובים - לא קיימת.

שמעתי מכלי שני על בחור שפעם אחת לא הי' לו כח לומר 'שיר המעלות', ושבוע אחרי כבר חילל שבת.
אין פרופורציות. אין מי שמדריך מהו הידור, מהו לכתחילה, מהם עיקרי הדת ומהם דברים חשובים שאינם עיקרי הדת.

כנראה שרבים וטובים דנו בזה, והחליטו שאם נותנים מקום ל'דיעבד', אז כבר יעשו מזה 'לכתחילה'.
החשש מובן.

אבל לא מוגזם קצת?
לא צריך סלחנות לבחורים ואברכים?
זה תקין שמי שלא הולך למניין, כבר מרגיש גוי ולא מתפלל אפילו ביחיד? והוא לא מתפלל, אז גם תפילין לא מניח. וככה יורדים מהדרך ממש.

אפילו מי שיורד מהדרך - אני מצפה שיהי' לו מנגנון מסויים בנפש, שלפחות שבת וכשרות (ברמה בסיסית של דתיים לייט) ישמור. אבל יש הפקרות. יש לו תחושה שאם הוא מוריד את הזקן, אז אין הבדל בין מכונת גילוח לבין תער. אין טעם שיניח תפילין בכל יום אם הוא לא הי' במקווה והוא לא מתפלל (למרות שבמבצעים הוא הניח תפילין לבעלי קרי שלא מתפללים כלל).

הנושא מוכר? מדובר?
עשוי לנחת
Has thanked: 32 times
%1$s נתן לייק: 58 times

Re: או הכל או כלום

שליחה על ידי עשוי לנחת »

לא מאד מוכר לי..
אבל מה אתה מציע?
חייל של הרבי
Has thanked: 193 times
%1$s נתן לייק: 67 times

Re: או הכל או כלום

שליחה על ידי חייל של הרבי »

עשוי לנחת כתב: 01 אוגוסט 2022, 15:38 לא מאד מוכר לי..
אבל מה אתה מציע?
אני מציע חינוך והוראה.
שלבחורים יהי' ידע כללי ביהדות.

לדעת ש'תפלה' זו תפילת עמידה. וכל השאר זה הוספות שמצוות תפלת העמידה אינה תלוי' בהם. חלקן הוספות של חובה גמורה, חלקן הן חובה מחמת מנהג וכו'.

לדעת שתפילין זו מצוה, בלי קשר לתפלה.

לדעת שברכת המזון מתחילה ב'ברוך אתה' ושהמזמורים לפני אינם חלק מהברכה, ושמעיקה"ד אין דין מים אחרונים בימינו, וזה רק מנהג.

שיידעו יהדות, בקיצור. בחורים לפעמים מתפללים בשעות הזויות בשבת מברכים בגלל החיוב הגמור מדאורייתא לקרוא את כל ספר תהלים, ומי שלא סיים לא יכול להתפלל.

אין מספיק הדרכה, להבנה בסדר העדיפויות ההלכתי.
שלח תגובה